Portal pracy i rozwoju architekta
Świeży student architektury już w pierwszych dniach wykładów dowiaduje się, że jest to okropnie ciężki kierunek i że kończy go tylko garstka studentów. Wypowiedziane jednym tchem zdanie sugeruje, że większość studentów odpada ze względu na ciężar wiedzy, jaką należy przyswoić. Oczywiście- czasem tak jest. Niemniej praktyka pokazuje, że wiele osób zrozumiało szybciutko na co mogą liczyć po ukończeniu tego prestiżowego kierunku i że nie są to kokosy i ogólne uznanie.
Jeśli jesteś w momencie zwątpienia- pocieszę Cię. Architektura jest kierunkiem na tyle szerokim, że drzwi Twojej kariery stoją przed Tobą otworem. Poniżej lista nieoczywistych kierunków, jakie warto rozważyć wybierając kolejną pracę. Podzielę tą listę na dwie kategorie: Kierunki związane ze stanem wiedzy jaki posiadasz oraz kierunki związane z wyrobionymi zdolnościami.
1. Specjalista ds. certyfikacji LEED/BREEAM/ Asesor LEED/BREEAM
Znakomita część budynków wysokiej klasy z reguły już na etapie projektu musi zostać uzgodniona pod kątem wymagań zrównoważonego budownictwa. Ocena ryzyk ekologicznych, materiałów użytych do budowy, wpływ na otoczenie oraz nawet ślad węglowy zostawiany przez pracowników dojeżdżających do pracy- te czynniki będziesz analizować pracując na stanowisku specjalisty leed/breeam lub innych lokalnych certyfikacji.
Zakres obowiązków może dotyczyć:
Koordynacja przepływu informacji oraz gromadzenie dokumentacji
Tworzenie dokumentacji dotyczącej certyfikacji (w języku angielskim)
Sprawdzanie dokumentacji niezbędnej do certyfikacji (np. dotyczącej systemów w budynku,
materiałów, itp.)
Raportowanie na potrzeby certyfikatu LEED
2.Specjalista ds. analizy przestrzennej:
Wykorzystanie umiejętności w analizie przestrzennej, jakie zdobył absolwent architektury, może być przydatne przy analizie danych geograficznych i projektowaniu optymalnych rozwiązań przestrzennych. Swoje umiejętności możesz rozszerzyć także o znajomość ustaw o planowaniu przestrzennym i objąć stanowisko Specjalisty ds. zagospodarowania gruntów np pod farmy fotowoltaiczne.
Część obowiązków na takim stanowisku to:
Współudział w prowadzeniu prac związanych z rozwojem projektów
Współudział w przygotowaniu do realizacji, nowych projektów, od etapu pozyskania gruntów do uzyskania Pozwolenia na Budowę
Analiza i ocena gruntów pod inwestycje oraz badanie nieruchomości pod kątem uwarunkowań administracyjnych i prawnych, w tym m.in. weryfikacja ksiąg wieczystych, klasy bonitacyjnej, ograniczeń środowiskowych (np. parki krajobrazowe, parki narodowe, Natura 200) itp.
Przygotowywanie dokumentacji na potrzeby negocjacji z właścicielami gruntów
Wykonywanie wstępnych obliczeń i analiz oraz opracowywanie koncepcji technicznych
3. Specjalista ds. Merchandisingu
Czyli w dużym uproszczeniu projektowanie wystaw produktów, głównie dla większych sieci handlowych. W obowiązkach osoby na takim stanowisku jest tworzenie ergonomicznych wystaw, które przyciągną wzrok klientów na strategiczne produkty.
Zwykle do obowiązków takiej osoby należy:
tworzenie i wdrażanie wytycznych w zakresie optymalnej ekspozycji produktów,
monitorowanie asortymentu produktów i doskonalenie ich prezentacji,
optymalizowanie wykorzystania powierzchni w powierzonych kategoriach produktowych,
opracowywanie kompletnej i poprawnej dokumentacji merchandisingowej,
wprowadzanie zasad merchandisingu, przygotowywanie planogramów, aranżacji przestrzeni oraz specjalnej prezentacji produktów,
bieżące monitorowanie trendów rynkowych
4. Konsultant ds. technologii:
Twoje doświadczenie w zakresie narzędzi do projektowania/ organizacji pracy oraz znajomość rynku budowlanego są bezcenne dla firm tworzących oprogramowanie w branży PropTech. Dokładnie znasz codzienność pracy architekta, kierownika budowy lub innych ról na budowie dzięki czemu z łatwością przyjdzie Ci pomoc we wdrożeniach oprogramowania typu Revit, ArchiCad, AutoCad lub narzędzi specjalistycznych na budowie na przykład PlanRadar, Dalux.
Do Twoich obowiązków będzie należało:
Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami i prowadzenie procesu sprzedaży w tym negocjacje kontraktów
Sporządzanie ofert
Prezentacja produktu dla potencjalnych klientów oraz wdrożenia
Rozwój produktu i bieżący kontakt z działem developmentu
Poza tym, możesz pracować jako projektant mebli, projektant płytek, projektant wzorów użytkowych, pracować jako koordynator w firmie deweloperskiej i dziesiątki innych kierunków wprost powiązanych z architekturą
5. Architekt doświadczenia użytkownika (UX):
Zrozumienie projektowania przestrzeni i estetyki może być cenne przy tworzeniu intuicyjnych i przyjemnych dla użytkownika interfejsów użytkownika. Umiejętności w tym zakresie można nabyć na dodatkowych kursach lub jeśli umiesz się sam_ zmotywować- jest wiele darmowej wiedzy, której przyswojenie pozwoli w stosunkowo niedługim czasie objąć stanowisko junior UX/ UI designera.
Twoje obowiązki obejmą:
projektowanie architektury informacji,
budowanie strategi dla projektu IA,
współpraca z klientami przy przygotowywaniu projektu,
opracowywanie interfejsów serwisów internetowych i aplikacji,
wykonywanie researchy i analiz konkurencji,
śledzenie trendów i innowacji w Internecie,
współpraca przy realizacji projektu z działami kreacji i IT,
sprawdzanie zgodności realizowanego i finalnego projektu z założeniami funkcjonalnymi
6. Architekt danych:
Absolwent architektury może zastosować swoje umiejętności projektowe do organizacji danych i tworzenia efektywnych i skalowalnych struktur danych.Architekt danych przede wszystkim zapewnia, że organizacja przestrzega formalnego standardu danych oraz że jego zasoby danych są zgodne ze zdefiniowaną architekturą danych i / lub celami firmy. Zazwyczaj architekt danych utrzymuje rejestr metadanych, nadzoruje zarządzanie danymi, optymalizuje bazy danych i / lub wszystkie źródła danych i nie tylko. Podobnie jak stanowiska UX/UI także ta praca będzie wymagała nauki- w tym wypadku co najmniej języka SQL.
W Twoich obowiązkach znajdą się:
7. Specjalista ds. wizualizacji danych:
Absolwent architektury może wykorzystać swoje umiejętności wizualne i umiejętności kompozycji do tworzenia atrakcyjnych i zrozumiałych wizualizacji danych. Ta praca będzie wymagała znajomości Power BI, Excela w stopniu zaawansowanym oraz języka SQL.
Obowiązki na tym stanowisku obejmują:
Przygotowywanie raportów, analiz oraz prezentacji
Projektowanie Dashboardów dla kadry zarządzającej
Analizowanie ścieżek i zachowań klientów
Projektowanie, prognozowanie i monitorowanie KPI
Analityczne wsparcie zespołów sprzedażowych oraz projektujących stronę internetową i aplikację mobilną
Rekomendowanie rozwiązań mających na celu poprawę konwersji oraz optymalizację procesów online
Dbanie o jakość danych oraz rozwój narzędzi raportowo‐analitycznych
Przygotowanie dokumentacji projektowych oraz wymagań raportowych dla nowych procesów
Mam nadzieję, że ta lista pozwoli CI poszerzyć horyzonty i myśleć o architekturze szeroko, jako o punkcie wyjścia.
Pamiętaj, że Twoja edukacja nie powinna ograniczać Twoich wyborów. Ścieżka architekta jako projektanta jest w Polsce trudna o tyle, że konkurencja jest ogromna i zawsze znajdzie się ktoś tańszy niż Ty, bo mamy nadpodaż architektów. Miej otwarty umysł i wykorzystuj swoje super moce! Jeśli artykuł Ci się spodobał- obserwuj nas!
Portal pracy i rozwoju architekta