Portal pracy i rozwoju architekta
Asystent architekta to osoba, która pomaga architektowi w wykonywaniu podstawowych czynności związanych z projektowaniem. Może to obejmować przygotowanie dokumentacji, rysowanie planów, kierowanie zespołem, organizowanie materiałów i wiele innych. Ponieważ pracownie w sposób dowolny interpretują zakres obowiązków asystenta architekta możemy spotkać się z sytuacją, gdzie w jednej pracowni osoba na takim stanowisku będzie tylko tworzyć dokumentację techniczną pod ścisłym nadzorem architekta prowadzącego a w innej, z reguły zdecydowanie mniejszej pracowni, zakres obowiązków będzie często wykraczał poza umiejętności młodego architekta i może obejmować samodzielne przygotowanie dokumentacji projektowej (włączając w to specyficzne dokumenty jak BIOZ, STWIORB), koordynację, tworzenie wizualizacji czy koncepcji bez przekazania odpowiedniej wiedzy jak zrobić te rzeczy poprawnie. Jak więc znaleźć dobrą pracę jako asystent architekta?
Studia studia i po studiach
Przede wszystkim, samo ukończenie studiów architektonicznych to za mało. Zdecydowanie warto już na studiach zorientować się, gdzie chcemy potem pracować. Dla przykładu możesz rozważyć:
Zacznij zgłębiać wiedzę na własną rękę, czytaj o dobrych praktykach w wybranym temacie, przeglądaj jak są wykonane projekty, które za chwilę będziesz tworzyć. Zaobserwuj w social mediach pracownie, które są powiązane z Twoim zainteresowaniem. Zapisz się na właściwy kurs doszkalający, może musisz zacząć naukę odpowiedniego języka lub oprogramowania.
Dużym błędem osób kończących studia jest posiadanie wiedzy szerokiej i płytkiej i mocna wiara, że same studia starczą. Niby możesz robić wszystko, ale trzeba Cię jeszcze wiele nauczyć. Część osób pracuje długie lata w zawodzie i przez brak solidnej nauki popełnia nadal mnóstwo błędów, utrwala je sobie i produkuje dokumentację, która wygeneruje mnóstwo kosztów dodatkowych dla inwestora.
To Ty szukaj właściwej firmy!
To jeden z najczęściej pomijanych i niedocenianych aspektów rekrutacji. W ferworze szukania pracy wyślesz z pięćdziesiąt CV, wszystkie z tym samym listem motywacyjnym i tym samym portfolio. Bardzo mało prawdopodobne, że szybko otrzymasz pracę.
Przyłóż się do tego. Stwórz profil firmy, w której chcesz się zatrudnić, znajdź na rynku firmy, które pasują do Twoich wyborów i wykonaj kilka kroków:
Na jakie aspekty zatem będzie zwracał uwagę pracodawca?
Są biura, które będą chciały płacić stawkę minimalną. Są takie, które oferują na start bezpłatne staże lub staże płatne z urzędu pracy. Część firm więc poszukuje możliwie najtańszej siły roboczej. Dla nich jednym z ważniejszych kryteriów wyboru będzie czy zgodzisz się na pracę za darmo/ półdarmo. Niezależnie od sytuacji, nie zgadzaj się na pracę za darmo przez dłużej niż 3 miesiące i dokładnie sprawdź, czego będziesz się uczyć na stażu i kto będzie Was uczył. Jeśli będziesz nosić kawę prezesowi za darmo to niczego się nie nauczysz.
Jeśli natomiast szukasz pracy na stałe pracodawca z reguły poprosi Cię głównie o:
Pracodawca na pewno zwróci uwagę na to, czy materiały które prezentujesz są spójne. Jeśli wysyłasz CV i opisujesz ważny projekt konkursowy, którego był_ś współautorem i nie pojawia się on potem w portfolio- o ile nie jest objęty klauzulą poufności to powinien stanowić część portfolio. Napisz proste CV uwzględniające tylko te informacje, które są potrzebne pracodawcy. Jeśli aplikujesz o stanowisko w branży architektonicznej to Twoje doświadczenie w obsłudze w KFC nic o Tobie nie powie. Jeśli natomiast masz ukończony kurs Revit i interesujesz się postępami w technologii BIM- jest to istotna informacja dla biura, które właśnie przechodzi na to oprogramowanie.
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Czas na poznanie pracodawcy i na pokazanie siebie. Poza wiedzą i umiejętnościami technicznymi bardzo ważny aspekt to Twoja ogólna prezencja, pewność siebie i umiejętność rozmowy. Na etapie szukania właściwego profilu firmy powinieneś już wiedzieć, w czym czujesz się dobrze i w jakim kierunku się rozwijasz. Nie przejmuj się, jeśli nie umiesz czegoś, czego wymaga pracodawca. Praktyka pokazuje, że możesz spełnić zaledwie 60% wymagań i już masz szansę dostać pracę. Reszty się nauczysz w pracy.
Na jakie aspekty Ty musisz zwrócić uwagę?
Podczas szukania właściwej firmy możesz poszukać opinii o niej w google, gowork (dla polskich firm) oraz glassdoor (głównie korporacje, większe startupy). Upewnij się, że nie trafisz do środowiska, gdzie nie nauczysz się dobrej szkoły projektowej lub będą nadużywać Twojego czasu wolnego (nadgodziny).
Poza tym, na okazję rozmowy rekrutacyjnej przygotuj sobie serię swoich pytań. Poświęcisz mnóstwo swojego czasu dla firmy, z którą zamierzasz się związać, więc lepiej miej pewność, że to właściwy wybór.
Zapytaj o rodzaj umowy, wynagrodzenie, bonusy, wielkość projektów, płatne nadgodziny, delegacje.
Smutna prawda
Niestety, wiele osób na początku swojej kariery zarabia niewielkie pieniądze. Głównie wiąże się to z brakiem wiedzy, którą nabywa z czasem w pracowniach a także niską dojrzałością pracowni projektowych. Jeśli natomiast nie masz pewności, że praca asystenta architekta jest tym czego szukasz to pamiętaj, że studia architektoniczne kształcą Cię bardzo szeroko. Jest pula zawodów zupełnie pomijanych, gdzie Twoja wiedza będzie bardziej ceniona niż w biurze architektonicznym. Studia to dopiero początek ścieżki.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania pracy zapraszamy Cię na naszą grupę Praca w architekturze, gdzie są dziesiątki ofert pracy w kraju i za granicą.
Powodzenia!
Portal pracy i rozwoju architekta